Sorular

Adetliyken (Reglken) Oruç Tutulur mu?

Adetliyken oruç tutulur mu
Yazan: dinibilgiler

Merhaba değerli ziyaretçimiz. Adet görmeye yeni başlamış veya henüz tam olarak bilgi edinememiş kardeşlerimiz için adetken oruç tutulur mu? Sorusunu ele alıyoruz. Adetken oruç tutup tutmamak arasında kalanlara veya konuyu merak edenlere güzel bir rehber olmasını dileriz.

Adetken Oruç Tutulur Mu?

Adetliyken oruç tutulmaz. Kadınlar hayız ve nifashallerindeyken oruç tutmazlar, bu gibi hallerde tutulan oruç kabul olmaz. Oruç daha sonra kaza edilir (tutulur).

Regl’ken oruç tutulabilir mi?

Oruçluyken Adet/Regl Olunursa Oruç Bozulur Mu?

Oruçluyken adet olan kadının orucu bozulmuş olur. Regl yani adet başladığı için bir şeyler yiyip içebilir. Fakat edep bakımından başkalarının yanında oruçlu gibi davranılması gerekir.Oruç daha sonra kaza edilir.

İmsaktan Sonra Adet Olan Kadın Oruç Tutabilir Mi?

Aslında bir önceki soruda bunun cevabını da vermiş olduk, imsak vaktinden sonra regl olan kadının orucu sayılmaz. Oruç daha sonra kaza edilir.

Adet Geciktirici Hap Kullanarak Oruç Tutulabilir Mi?

Dinimize göre adet döneminde kadınlar oruçtan muaftır. Adet gören kadınlar ramazan ayından sonra tutamadıkları oruçları tutarlar. Fakat adet geciktirici haplar veya ilaçlar kullanarak adetin geciktirilmesi halinde oruç tutulabilir. Hayız kanı ile vücutta bulunan zararlı maddeler adet döneminde vücuttan dışarı atıldığı için bu tarz adet geciktirici hap ve ilaçların kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Yorum Yap