Diğer

Gençlerin Dine Yönelmeme Israrı

din ve gençlik
Yazan: dinibilgiler

Din dünyaya insanlara yön göstermek için gönderilmiştir. En son İslam dini son din olarak kabul edilmektedir. Dinin öğrenilmesi için yön göstersin diye peygamberler, okunup anlaşılsın diye kutsal kitaplar gönderilmiştir. Günümüzde öğrenmek isteyen herkes için kutsal kitaplar ulaşılması çok kolay mesafede yer almaktadır. İnternet çağı yaşandığı için artık bir bilgiye ulaşmak çok kolay.

Din ve Gençlik

Gençlerin ısrarla dine yönelmemesinin başlıca nedenleri; küçük yaşlarda dini eğitimin yeteri kadar verilmemiş olması, din anlayışının ve dinin tamamının gençlere aşılanmaması, yanlış verilen bilgiler ve gençlerin dine teşvik edilmemesidir. Oysaki dinin gençler için ve toplum için birçok faydası bulunmaktadır.

Bunlardan en önemlileri anne, baba, akraba kısacası aile ilişkileri, toplum içinde birbirlerine yapılan iyilikler ve toplumun huzur ve refahı geliştirmesidir. Şimdiki gençlere bakıldığında daha ağırlıklı olarak kin, öfke, nefret ve küfür baş göstermektedir. Bunun başlıca sebebi dini eğitimin gerekli yaşlarda yeteri kadar verilmemesidir. Gençlere vaktinde dini eğitim verildiğinde anne, baba ve çevresine karşı daha saygılı olduğu gözlenmektedir. En başta da kendisine olan saygısı artmaktadır. Çünkü din huzur ve refah için emir ve yasaklar buyurmaktadır. Yüce Allah’ın göndermiş olduğu Kuran-ı Kerim ve peygamberimizin hadisleri toplumu huzur ve refaha yöneltmektedir.

Genç yaşta dini eğitim alamayan gençler şeytan tarafından nefisleri ele geçirildiği için şeytan tarafında yönetilmeye başlamaktadırlar. Bu durumda gençlerde huzursuzluk, kin ve nefretin çoğalmasına, sevgi ve saygının neden olmaktadır.

Hadis-i Şerif

Dine Bakış Açısı

Gençlere genellikle din baskıcı ve kuralcı olarak gösterilmektedir. Aslında temelde var olan yanlışlar öncelikle düzeltilmelidir. Allah kucaklayandır. Kulunu en çok sevendir. Huzurun en büyük kaynağı da yine ona yönelmeden geçmektedir. İşte buradaki tek sıkıntı gençlerin yanlış bilgiler ile büyümesi. Bunu düzeltmenin tek yolu da eğitimdir. Din konusunda ebeveynlerin yönlendirmeleri de çok önemlidir. Bir genç çocukken ne görüyor ne duyuyorsa o şekilde davranır.

Bu yüzden eğitim ne konuda olursa olsun evde başlar. Gençlerin okuma ve araştırma alışkanlığı pek olmadığından dolayı dini doğru anlamlandıramadıklarından dolayı dine yaklaşmama konusunda ısrar ediyorlar. Biraz okuma yolunu tercih etseler dini daha çabuk benimseyebilirler. İnternet çağının hem iyi yanını yaşıyoruz hem de kötü yanını. Din hakkında bir sürü aslı olmayan haberlerde gençleri dinden uzaklaştırmaktadır.

Yorum Yap