Kur`an-ı Kerim Sorular

Kadir Gecesi Nedir?

kadir gecesi nedir
Yazan: dinibilgiler

Kadir gecesi, her yıl ramazanın 27. gecesine denk gelir. Dinimizde en kutsal sayılan ve gecelerin en faziletlisi Kadir Gecesidir.

Kadir Gecesinin Önemi Nedir?

Kadir gecesinin önemi; kutsal kitabımız Kur`an-ı Kerim’in o gece peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ‘e indirilmeye başlamasıdır. Kadir gecesi, gecelerin en değerlisi ve en bereketlisidir.

Yol göstericimiz Kur`an-ı Kerim’de Kadir Gecesinin önemi şöyle buyrulmuştur.

Biz Onu (Kur’an-ı Kerim’i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik, gün ağarıncaya kadar sürer.”

Kadir Suresi 1-5 Ayetler
Allah’ım sen ettiğimiz duaları kabul eyle.

Kadir gecesi net olarak bilinmese de, her yıl ramazan ayının yirmi yedinci gecesi olarak düşünülmektedir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) kadir gecesini net olarak belirtmemiş, fakat şöyle öğüt vermiştir:

Siz Kadir gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız.

Kadir Gecesinde Ne Yapmalıyız? Kadir Gecesinde Nasıl İbadet Etmeliyiz?

11 ayın sultanı olan ramazan ayının her gecesini kadir gecesi olarak düşünürseniz ve ibadetlerinizi ona göre yaparsanız kadir gecesine denk gelmiş olursunuz. Ramazan ayında her gecesinde/gününde en az şunları yapmalısınız.

1- Kur`anı Kerim okumalı,

2- Elinizden geldiğince, miktarı az bile olsa hayır yapmalı, sadaka vermelisiniz. (İslamiyet’i doğru yayan kurum veya kuruluşlara tavsiye ederiz)

3- Gece kıldığınız namazlarda zamm-ı sure veya namaz dışında kadir suresini okumalısınız.

4- İlmihal okumalı, bilgi edinmelisiniz.

5- Seher vakti, 2 rekat namaz kıldıktan sonra silsile-i ailiyye okuyarak, o alimlerin ruhuna, hürmetine dua etmelisiniz.

6- Kadir gecesinin gündüzü de çok kıymetli olduğu için gündüzleri de ibadet ederek değerlendirebilirsiniz.

7- Bu tavsiyeler dışında aklınıza gelen her ibadeti yapabilirsiniz.

Yukarıda yazdıklarımız herhangi bir kaynakta geçmemekte olup sadece tavsiye olarak söylenmiştir. Sizler mübarek kadir gecesinde her türlü ibadeti yapabilir, sevaplarına nail olabilirsiniz.

Allah hepimize imanlı şekilde yaşayıp, imanlı şekilde ölmeyi nasip etsin.

Yorum Yap