Sigara gibi tütünden oluşan ürünleri içmek dinimize göre yasaklanmış mıdır? İslam alimleri sigara konusunda ne bildirmiştir?

Kur-an’ı Kerim’de içki ile ilgili ayet vardır. Yani şarap, bira gibi üzüm, hurma gibi meyvelerden elde edilen sarhoş edici olan sıvı içki ile ilgili ayet vardır. Temel olarak bakarsak sarhoş edici özelliği olduğu için haram kılınmıştır.

Fakat sigara hakkında ayet yoktur. Ayet olmadığı gibi hadiste yoktur. Çünkü o dönemlerde sigara, esrar gibi sarılıp içilebilen maddeler yoktur. Bugün uyuşturucu dediğimiz eroin gibi maddeler de yoktur. Bu yüzden Kur-an’ı Kerim’de uyuşturucu ile ilgili yasaklar da yoktur ama sonucuna bakacak olursak uyuşturucu insanı sarhoş etmektedir.

Uyuşturucular sağlığa son derece zararlıdır. Bu yüzden hiç bir alim, uyuşturucuya mübahtır diyemez.

Sigaranın verdiği zarar uzun süre aldığı, yavaş yavaş ortaya çıktığı için insanlar içerken hiçbir şey yokmuş gibi gelir. Fakat günümüzde tıpta tespit etmiştir ki sigara öldürücü derecede zararlıdır. Dinimizin emrettiği ve yasak ettiği şeyler incelendiği zaman, 5 şeyden birine zarar veren her hangi bir şey haram kabul edilmektedir.

Şöyle desek daha açıklayıcı olur;

Dinimizce haram olan şeyler incelendiği zaman aşağıdaki 5 maddede yazacağımız şeyler ortaya çıkmaktadır.

  1. Dinin Korunması
  2. Canın Korunması
  3. Aklın Korunması
  4. Neslin Korunması
  5. Malın Korunması

Yani dinimizin yasak ettiği şeylere baktığımız zaman mutlaka bu 5 şeyden birine zarar vermektedir.

Sigaranın bunlara zararı var mıdır? Şüphesiz vardır. Fakat bazı alimler hakkında ayet olmadığı için doğrudan haram denemiyor tahrimen mekruhtur(harama yakın) deniliyor, yapılması bakımından bu da haramdır.

Sigaraya bazı alimler tahrimen mekruh, bazı alimler ise direk olarak haramdır demektedir. Yani harama yakın olanı yapmak pek uygun olmadığı gibi direk olarak haram diyen alimler vardır.

Sonuca gelecek olursak, sigara içmek bazı alimlere göre harama yakın, bazı alimlere göre ise haramdır.